Ekonomi

ABD’li küçük yatırımcı parayı seyahate harcıyor

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Popüler yatırımların tökezlemesi ve aşı kampanyalarının tüketicileri piyasa spekülasyonları yerine tatillere ve büyük çaplı satın alımlara odaklaması ABD’li amatör yatırımcıların borsa işlemlerine katılımlarını sekteye uğrattı.

Financial Times’ın haberinde yer alan Vanda Research’ün verilerine göre, ABD perakende ticaret akışlarının 21 günlük hareketli ortalaması Şubat ayındaki zirveden neredeyse yüzde 20 düşüş gösterdi. İşlemler günde 1,2 milyar dolara geriledi ve yeni mali teşvik çeklerinin hemen yeni bir dalgalanmayı ateşleyeceği yönündeki yaygın beklentileri boşa çıkardı.

Borsalardaki yaygın endişe, Tesla gibi popüler hisse senetlerinde bir geri çekilme olduğunu gösteriyor. Söz konusu tablo yatırımcılara, sosyal medya platformlarında sıklıkla vurgulandığının aksine, hisse senetlerinin sadece yükselmediğini gösterdi. Ocak ayında borsaya yeni giren amatör yatırımcılar Tesla hisselerinin güç kaybedişine maruz kaldılar.

Borsagundem.com’un derlediği verilere göre S&P 500 Endeksi Perşembe günü 4.000 puanı geçerek önemli bir kilometre taşına ulaştı. Ancak 2021’in başlarında amatör yatırımcılar tarafından yoğun olarak tercih edilen hisse senetlerindeyse geri çekilme sürüyor. ABD’de enflasyon beklentileriyle birlikte yükselen tahvil faizleri perakende yatırımcılar tarafından yoğunlukla tercih edilen teknoloji hisselerinin zayıflamasına neden oluyor. Teknoloji hisselerinde yükselen tahvil faizleri nedeniyle getirilerin enflasyon karşısında aşınması riski öne çıkıyor.

Perakende ticaret faaliyeti bir darbe almış olsa da genel yatırımcı güveni yüksek olmayı sürdürüyor. Finansal araştırma şirketi EPFR verilerine göre, Mart ayı ortalarında küresel hisse senedi fonlarına girişlerde ABD hisse senedi fonları birinciliği yakalayarak haftalık rekor seviyeye ulaştı.

ABD Ulaştırma Güvenlik İdaresi’ne göre, aşılanan nüfus arttıkça ve insanlar tatil için veya ailelerini görmek için seyahat ettikçe, uçuşlar için görüntülenen yolcu sayısı Mart ayında salgın öncesinden beri görülmeyen seviyelere yükseldi.

Morgan Stanley Yatırım Yönetimi Birimi Kıdemli Portföy Yöneticisi Andrew Slimmon konuyla ilgili açıklamasında “İnsanlar seyahate çıkmayı düşünerek para harcıyorlar. Yakın zamanda piyasaya geri döneceklerine emin değilim” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

Bir cevap yazın