Genel Kültür

Amerika‘da Şirket Kurmak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amerika’da iş kurma konusu birçok kişi için başta mali yönü olmak üzere, aşırı zor ve zahmetli bir süreç olarak algılanmakta ve bu nedenle çoğunlukla hayalden öteye gidilememektedir. Aslında bu o kadar da zorlu bir iş değildir.

Amerika’da iş yapabilmek birçok kişinin hayalidir. Ancak çok büyük bir adım gibi geldiğinden bu hayale sahip olan kişilerin yüzde 10 gibi küçük bir payı bunu gerçekleştirebilir. Her on kişiden dokuzunun Amerika’ da şirket kurma hayalini gerçekleştirememesi, hayallerinin peşinden gitmemesinin birçok nedeni vardır.

Bunların en başında hangi firmaya başvuracağını bilmemek ve kendi başında bu işlerin bir yük gibi gelmektedir. Oysa Amerika’da şirket kurmak sanıldığının aksine zorlu bir iş değildir. Aksine doğru firmalar ile çalıştığınızda daha güvenilir, daha detaylı ve daha kapsamlı hizmetler ile istediğiniz profesyonelliğe ulaşmış olursunuz.

Amerika’da Şirket Kurulumu Hakkında

Amerika’ da şirket kurmak esnek koşullara sahiptir. Bu özelliği ile birlikte ticari başarı da kendiliğinden gelmiş olur. Çünkü Türkiye ile kıyaslandığı zaman ABD daha büyük bir ülkedir. Bu da birçok avantajı Amerika‘da şirket kurmak isteyen girişimciler için ortaya koymaktadır. Amerika‘da şirket kurmak esnek bir yapıya sahiptir, herkesin ABD’ye ekonomik olarak yatırım sağlaması amacı ile şirket kurmanın yolu kolaylaşmıştır. Bu kolaylıklardan en büyüğü, Amerika’da şirket kurmak için  Amerikan vatandaşı olma zorunluluğunun bulunmamasıdır.

Amerikan vatandaşı olmanıza gerek kalmadan, hatta Amerika’da ikamet etmenize dahi gerek olmadan Amerika’ da şirket kurmak mümkündür. Yurt dışında şirket kurmak ve bu şirketin devamlılığını sağlayabilmek birçok yurt dışı ülkesi için ne yazık ki olumlu sonuçlanmamaktadır. Ancak Amerika hem ülke ekonomisinin katkısını düşündüğünden hem de girişimciye her koşulda destek olmasından kaynaklı bu konuda da girişimcinin, yatırımcının yanında yer almaktadır. Ortalama 2-3 gün gibi kısa bir süre içerisinde Amerika‘da şirket kurmak mümkün olmaktadır. Greencard olmadan, Amerika‘da iş yapmanıza olanak sağlayacak özel bir karta, ikamete, yerleşime ya da herhangi bir özel belgeye ihtiyaç duymadan ABD‘de iş yapmak çok kolaydır.

Amerika‘da şirket kurmak adına birçok eyaletin imkanından yararlanabilirsiniz. Ancak en çok tercih edilen ve şirket kurulumuna yönelik en esnek politikaya sahip olan eyaletler Delaware, Nevada ve Wyoming`dir. Şirketlerin belki de %90`ı açısından esasında şirketin hangi eyalette kurulduğu çok önemli değildir. Ancak, franchise yapısında bir şirketseniz veya yatırım almak isteyen bir teknoloji şirketiyseniz, eyaletin daha dikkatli seçilmesi önemlidir. Ancak en önemli nokta işinizi reel olarak hangi eyalette yapacaksanız şirketi o eyalette kurmanızdır. Aksi takdirde ilave vergiler söz konusu olabilmektedir.

Amerika‘da şirket kurmak için Amerika sınırları içerisinde bir banka hesabının bulunması zorunlu değildir. Fakat hemen hemen her şirket bir banka hesabına ihtiyaç duyacaktır.

Amerika'da Şirket Kurmak

Amerika’ da Şirket Kurmanın Maliyeti Nedir?

Amerika’ da şirket kurmak isteyen kişilerin merak ettiği konulardan bir tanesi de Amerika’ da şirket kurmanın ne kadara mal olduğu konusudur.

Amerika‘da şirket kurmak, Türkiye‘de şirket kurmak ile eşdeğer yükümlükleri getirebilir. Hatta bazen Türkiye‘den daha kolay şartlar altında şirket kurulduğu görülmektedir. Amerika‘da şirket kurma fiyatları değişkenlik göstermektedir. Şahıs firması olarak, Limited şirket yani LLC olarak ya da anonim şirket olarak değişen bir fiyatlandırma tablosu bulunmaktadır.

Şahıs Firması Kurulumu

kuruluş masrafları ile birlikte, işletme ve vergi danışmanlığı hizmeti de sunulmaktadır. Posta karşılama hizmetleri ya da ek hizmetler ile birlikte bir paket formda ücretlendirme yapılmaktadır.

LLC Şirket Kurulumu

Limited modelde açılmış olan bir şirkettir. LLC şirket tipi, Amerika’da en çok tercih edilen şirket tiplerinden bir tanesidir. LLC şirket kurma maliyeti belirlenirken birtakım kriterlerden yararlanılmaktadır. Şirket kuruluş masrafı, şirket kuruluşuna dair vergi danışmanlık ücreti, yasal olarak size sağlanacak Amerika‘da tebligat adresi, posta karşılama hizmeti başta olmak üzere isteyen kişilere sunulacak olan ek hizmetler dahilinde tek bir paket ücreti ödemek mümkündür.

Anonim Şirket Kurulumu

Anonim şirket kuruluş masrafı, şirket kuruluşuna dair ödenmesi gereken ücret, vergi danışmanlığı ücreti, posta karşılama hizmeti ile birlikte yasal oluşturulmuş tebligat adresi başta olmak üzere ek hizmetler dahilinde sunulan ayrı bir paket oluşturulmaktadır.

Amerika’ da Online Şirket Kurmak

Amerika’da şirket kurmanın en güzel avantajlarından birisi de, bu kurulumu online olarak yapabiliyor oluşunuzdur. Bu şekilde Amerika’da şirket kurup e-ticaret kanalına yönelmek ve dünya ile ticaret yapmak çoğu kişinin tercih ettiği bir yöntem haline gelmiştir.

Amerika’ da online şirket kurmak; uzaktan, Amerika sınırları içinde olmadan da şirket kurabilmenize olanak sağlamaktadır. Bunun için her zamanki yöntem ile LLC şirket kurulumu tercihinde bulunmak ve birtakım vergiden muaf tuan, vergi indirimi sunan eyaletlerde şirket kurmak daha önemlidir.

Şirket adı, EIN numarası, posta adresi, şirket yetkilisi iletişim bilgileri, Şirket sahibi olarak sizin iletişim bilgileriniz, adınız ve soyadınız, LLC şirketin sahiplik yüzdelik dilimleri, şirketin kurulacağı eyaletin belirlenmesi gibi adımları kararlaştırmalısınız. Bunun ardından başvuru formunda bu bilgilere de eksiksiz olarak en ince ayrıntılarına kadar yer vererek başvurunuzu oluşturabilirsiniz. Amerika‘da online şirket kurmak için herhangi bir vize, pasaport ya da özel bir kimlik istenmemektedir. Bu durum da Türkiye üzerinden Amerika‘da online şirket kurma işlemini kolaylaştıran unsurlardan en önemlisidir.

Amerika’ da online şirket kurmak için Wyoming, Nevada ya da Delaware eyaletleri tercih ediliyor. Bunun en önemli sebebi eyaletlerin bazı vergi avantajları sağlıyor olmasıdır.

Diğer eyaletler içinde LLC şirket sahiplerinden kar değil ciro üzerinden vergi alınması ya da LLC şirket sahiplerinin ABD’ de yaşamasa dahi yaşıyormuş gibi vergi alınması, kurulan online şirket ABD sınırları içindeymiş gibi vergiye tutulması gibi sorunlar ile karşılaşılabilir. Delaware eyaletinin yasaları şirketlerin ve hissedarların haklarını korumak ile ön plana çıkmaktadır. Delaware ile Wyoming eyaletlerini karşılaştırdığımızda aşağıdaki gibi farklılıklar göze çarpıyor.

Hangi Eyalet: Delaware mi, Wyoming mi daha iyi?

Wyoming eyaleti, kuracağınız şirketin küçük işletme olarak başlayıp bu şekilde kalması durumunu ve haklarınızı korur. Ayrıca şirket politikaları gereğince bilgileriniz gizli kalır. Şirket bilgisi ya da şirket hissedarlarının bilgisi halka açık olarak sunulmaz. Şirket gelirleriniz online sistem üzerinden sağlanıyor ise, bu eyalet sizin için daha avantajlı olabilmektedir.

Delaware eyaleti ise, e-ticaret bünyesinde hizmet sağlayanlar için ideal bir sisteme sahiptir. Küçük işletme olarak başlayarak hızla büyümenizin kolay olduğu bir eyalettir. Sales Tax adı verilen satış vergisinden yüksek oranda indirim sağlanması, alınan verginin kar marjı üzerinden hesaplanması e-ticarete yönelecek kişilerin, online şirket kurmak isteyen kişilerin bu eyalette şirket kurmak istemesini açıklamaktadır.

Match Firması Amerika genelinde ve Delaware eyaleti de dahil olmak üzere bütün eyaletlerde online şirket kurmak konusunda sizlere yardımcı olmaktadır. Hem şirket kurulumuna ilişkin hizmet içeriğini alabilir hem de vergi danışmanlığını gene Tradechamber üzerinden sürdürmeye devam edebilirsiniz. Ayrıca birçok imkan dahilinde, sizin tel başınıza aktarım sağlayacağınız kaynak, maddi ve manevi tüm emeklerinizi yorulmadan, şirket bilgi birikim ve tecrübesi ile daha kısa sürede tamamlamaktadır. Bu nedenle şirket kurulumuna yönelik bir firma ile çalışmak sizlere iş yükünü azalttıracaktır. Çünkü olay sadece şirket kurulumundan ibaret değildir. Şirket kurulma aşamalarını yerine getirmek, şirket kurmak ve sonrasında vergilendirme sistemleri dahilinde sunulacak danışmanlık hizmetinden yararlanmak her aşamada işlerinizin kolay olması adına atılmış bir adımı oluşturmaktadır.

Amerika’da E-Ticaret İçin Şirket Kurmak

Amerika’ da e-ticaret için şirket kurmak birçok e ticaret firması ile çalışabilmeyi olanaklı hale getirir. Özellikle dünya genelinde kabul görmüş olan Amazon, Ebay ya da Shopify ile daha sağlam ve emin adımlar atarak şirket geleceğinizi şekillendirmek sizlerin elindedir.

e-ticaret yapabilmenin en kolay avantajlarını Amerika’ da kurmuş olduğunuz şirket dahilinde yaşayarak sizler de güvenilir çalışmalardan yararlanabilirsiniz.

E ticaret yapmak için birçok farklı kanal bulunmaktadır. Bunlar için de şirket kurma zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak kurulacak olan şirketlerin ikametinin ya da şirket yetkililerinin ikametinin Amerika’ da olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu kolaylıklar ile sizler de e ticaret yapmaya karar verdiğiniz zaman dünyaya açılmak isterseniz, Amerika‘da e ticaret için şirket kurabilirsiniz.

Amerika’da Şirket Kurmanın Avantajları

Amerika‘da şirket kurmanın, şirketinizi Türkiye’de barındırma seçeneğine nazaran birtakım avantajları bulunmaktadır. Bu avantajların bir kısmına aşağıda yer verilmiştir.

l Amerika’da şirket kurduğunuz zaman birçok uluslararası platform ile çalışabilme olanağı sağlarsınız.

l Amerika’da şirket kurmak istediğinizde, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olarak isterseniz Amerika’ya taşınmanıza ya da Amerika’ya yerleşmenize izin verilir. Vize almanız daha kolay hale gelir. Burada yaşamak istemeyen kişiler için Türkiye’den de Amerika’ daki işlerini yürütmek çok kolaydır. Sadece istediğiniz zamanlarda Amerika’ yı ziyaret etmek ve şirket bilgilerini, şirket yönetimini Türkiye’den yapmak daha cazip gelebilir.

l Amerika’da şirket kurduğunuz zaman belirli kriterleri sağaldığınızda Amerika’nın Ekonomi Bakanlığı tarafından birtakım teşvik kredileri almanız kolaylaşır. Ayrıca şirket kurulurken yaptığınız yatırımların büyük bir bölümünü teşvik manasında geri alabilirsiniz.

l Online satış işlemi yapabilir ve e-ticaret pazarına Türkiye’den de erişim sağlayabilirsiniz. Özellikle dünya genelinde büyük bir Pazar payına sahip olan Shopify ile çalışma imkanınız oluşur. Ödemelerinizi Paypal aracılığı ile yapabilirsiniz.

Amerika’da Şirket Kurmak için Vize Gerekir mi?

Amerika’ da şirket kurmak için vize başvurusunda bulunmaya gerek yoktur. İlk aşama için online şirket kurulumu ya da e ticaret kurulumu sağlayabilirsiniz. Ancak ileriki aşama için Amerika’da iş yapmak ya da Amerika’da iş kurmak isterseniz bunun için vize başvurusunda bulunmanız zorunlu hale gelir. Çünkü Amerika’ya iş amacı ile gitmek için vizeye ihtiyacınız bulunmaktadır.

Amerika’da şirket kuran kişiler E2 vizesine ya da E1 vizesine başvuruda bulunabilir. E2 vizesi alabilmek için Amerika’ da online olarak ya da e ticaret şirketi olarak kurmuş olduğunuz LLC modeli şirketinizin minimum 150.000 USD değerinde yatırım sermayesi olması gereklidir. Türkiye’de var olan şirketinizi Amerika’ya taşımak istiyor iseniz, şirketin aktifliği bu konuda yeterli bir kriterdir.

Temel anlamda ilk başta Türkiye üzerinden Amerika‘ya gitmeden şirket kurmak için vize gerekmez. Ancak Amerika’ya yerleşmek  ve Amerika’ya iş amacı ile gitmek için vize başvurusunda bulunmanız gerekir. Vize işlemleri için ABD Büyükelçiliği’ne ya da ABD konsolosluğuna müracaat etmek gereklidir. Vize başvurularını kabul etme ya da reddetme hakkına sahip tek yetkili merci ABD Büyükelçiliği’dir.

Amerika’da Nasıl Şirket Kurulur?

Amerika’da şirket kurmak için aşağıdaki aşamalar tamamlanmalı ve takip edilmelidir.

Şirket Modeli Belirleme

Amerika’ da şirket kurmak için öncelikli olarak şirketinizin çalışma modeli, şirketinizin ismi ve unvanı kriterlerini belirlemelisiniz. Hangi konuda iş yapacağınıza karar vermeli ve bunu hayata geçirmek için planlama sağlamalısınız. Ünvan bazında değerlendirilecek olduğumuzda Türkiye üzerinden yurt dışı katılımcısı olarak Amerika’da şirket kurmak adına en ideal sistem LLC şirketidir.

Bu şirket modeli Limited Şirket kategorisidir. Ortaklık içerisinde kurulan ve yönetimdeki haklarınızı belirli kurallar çerçevesince sınırlayan güvenilir bir şirket kurma modelidir. Bu model ile ileride herhangi bir iflas yaşanması halinde kişilerin mal varlığına el konulmaması yasalarca şirket sahiplerinin haklarını korumaktadır. Şirket sahibi bu modelde ancak ortaya koyduğu sermaye dahilinde sorumludur.

LLC şirket ABD’nin her eyaletinde kurulabilen ve bunun için herhangi bir yaptırım, kural vb. olumsuz surumlar bulundurmayan şirket modelidir.

Şirketin İsmini ya da Ünvanını Belirleme

Amerika’da şirket kurmak isteyen kişiler LLC şirkete karar verdikleri zaman bir sonraki aşama, LLC şirketin ismini ve ünvanını belirlemek olmalıdır. Bu unvan ya da isim belirli kriterlere tabiidir ve hangi eyalette şirketinizi kuracaksanız o eyaletin kuralları geçerlidir. Ayrıca kurduğunuz şirketin ismi o eyalette bulunan herhangi bir şirket ile aynı olmamak durumundadır.

Burada şirket ismi benzerlik ya da aynılık bakımından eyalete indirgendiği için bulmak daha kolaydır. Şirketin isminin sonuna “LLC” ya da “Liability Co” ibarelerinden herhangi biri eklenmesi zorunludur. Bu sizin şirketinizin LLC şirket olduğunu gösterecektir.

Başvuru Aşaması

Form doldurulurken dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar bulunmaktadır. Özellikle bu unsurları hiçe sayarak, eksik ya da hatalı bilgiler ile doldurma yaptığınızda, şirket bilgileriniz onaylanmayacaktır. Bir sonraki başvuruda bu durum şirketiniz açısından olumsuz bir durum olarak ortaya çıkacaktır.

Amerika’da şirket kurmak için ilk başvuru yeri Amerikan Ticaret Odası‘dır. Buraya EIN numarası almak için başvuruda bulunmanız gerekir. EIN numarası iş yerinizin sosyal güvenlik numarasıdır. Şirket başvurusunu bu EIN numarası ile yapmak durumundasınız.

EIN numarasının elinize ulaşması ortalama iki gün sürmektedir. EIN numarasını aldığınızda şirket kurmak için hangi eyalette kurmak istiyor iseniz, o eyaletin “Corporations Divisions” bölümüne başvuruda bulunmak gerekmektedir. Şirket kurulumuna ilişkin başvuru formunu doldurarak bu bölüme müracaat edilir. Ortalama iki gün içinde şirket kurulumu gerçekleşmiş olur.

Ödeme İşlemleri

Şirketinizin kurulduğuna dair onay yazısı aldığınızda ortalama olarak 100 USD harç bilgisi çıkacaktır. Bu harç ile şirket evraklarınızı eksiksiz bir biçimde doldurup teslim etmeniz gerekir. Harç miktarı bilgisi ortalama fiyattır. Eyalet bazlı olarak bu har miktarında değişiklik söz konusu olmaktadır.

Amerika’ da İş Kurmak İçin Şirket Kurulumu

Amerika’ da iş kurmak isteyen girişimciler ve yatırımcılar hangi şirket türünü seçmeleri gerektiği ile ilgili hususta bir karar vermelidir. Bunun arından iş kolunu belirlemelidir. Amerika’da iş kurmak, Amerika‘da şirket kurarak burada çalışma hayatına başlamaktır. Ancak Amerika’ da ikamet etmeden ya da Amerika’ya hiç gitmeden de Amerika’da uzaktan şirket yönetmek mümkündür. Bunun için belirlenmiş olan iş kolu ve doğru danışmanlık süreciyle şekillenmiş bir çalışma ile Amerika’da iş kurabilirsiniz.

Amerika’ da iş kurulduğu zaman kurulan şirketin dijital olması, yönetimi açısından kolay olacaktır. Öncelikli olarak, Amerika’da iş kurmaya karar vermek, sonrasında EIN numarası almak, şirket başvurusunda bulunmak gerekir. Şirket başvurusunda bulunurken yapacağınız işi detaylandırarak müracaat etmelisiniz. İş kolunuza uygun kriterlerde yapacağınız bu iş için bir banka hesabı oluşturmanız ve şirketiniz dijital dahi olsa faturalandırma işlemi yapmanız uygun olmaktadır.

Amerika’da kurduğunuz şirket e-ticaret kapsamında online şirket olduğu için faturalandırma konusunda herhangi bir kağıt fatura belgelemeye ihtiyaç bulunmamaktadır. Şirket dijital olduğundan her vergilendirme de dijital şekilde alanına uygun nitelikte icra edilir.

Online şirketlerde, e-ticaret firması ile çalıştığınız zaman bir muhasebeciye ihtiyacınız bulunmamaktadır. Sizin için muhasebenizi tutacak e ticaret sitesi uygulaması bulunmaktadır. Ancak Amerika’da şirket kurduğunuzda ve e-ticaret dışında da şirket faaliyetleri ihtiyacınız olduğunda, muhasebeciye de ihtiyacınız bulunmaktadır.

Shopify için Amerika’ da Şirket Kurmak

Shopify Kanada’da kurulmuş olan online bir e ticaret şirketidir. Amerika’da şirket kurmak isteyen kişiler, Amazon ya da Ebay gibi Shopify ile de çalışmak istemektedir. Türkiye üzerinden e-ticaret şirketi kurarak, Amerika’ya hiç gitmeden Shopify ile Amerika’da satış yapmak mümkündür.

Shopify, Kanada’da e ticaret yapmanın ve perakende satış işleminin en kolay halidir. LLC şirket kurarak Shopify ticaret grubuna üye olursunuz. Bu aileye katıldığınızda sizler de satış yapmaya ve Amerika ile ticaret yapmaya başlarsınız. Kazançlarınızı Türkiye’ ye aktarabilmenin de kolay bankacılık işlemleri bulunmaktadır. Amerika’da yasal olarak çalışma sağlayan bu e ticaret programını Türkiye de kabul etmektedir. Ticari ilişkilerin geliştirilmesine yönelik olarak LLC şirket kurulumunun hemen ardından bu global e-ticaret sitesi ile çalışma olanağı sağlayabilirsiniz.

Shopify ödeme opsiyonlarına bakıldığında birçok yöntem karşımıza çıkmaktadır. Bunlar içerisinde PayPal ve İyzico ödeme araçları çok sık kullanılmaktadır. Özellikle hızlı para transferleri için anında destek bulabileceğiniz 7/24 çalışan bir sanal elektronik cüzdan ile ticari ilişkilerinizi daha zengin hale getirebilmeniz mümkündür. Shopify e-ticaret sitesi ayrıca Türkiye’ deki en çok bilinen banka olan Garanti Bankası’nı da kabul etmektedir. Garanti Sanal POS kullanımı ile site içinde ticaret yapabilir ya da Türkiye’ye para transferinde bulunabilirsiniz.

Hangi Danışmanlık Firmasını Seçmeliyim?

Yukarıda bahsettiğimiz tüm işlemleri, işlem süreçlerine hakim olduğunuz takdirde kendiniz de yapabilirsiniz, bunlar için bir danışmanlık şirketine zorunlu olarak ihtiyaç duymamaktasınız.

Fakat bir danışmanlık şirket ile çalıştığınızda, bunun sizlere zamandan tasarruf, yüksek verimlilik ve Amerika’daki tüm masraflarınız için %70’e varan vergi indirimi sağlanması gibi birçok avantajı bulunmaktadır.

Amerika’da şirket kurmak için Türkiye ile ilişkileri bulunan ve Türkçe dilinde de hizmet veren birkaç danışmanlık şirketi bulunmaktadır, bu şirketlerden en öne çıkanı ise Akdeniz Amerikan Ticaret Odası (MATCH) olmaktadır.

Sürece hakim ve süreç ile ilgili tüm alanlarda uluslararası profesyonel bir ekibe sahip olan MATCH, Amerika’da şirket kurmak ve Amerika’da ticaret konularında ilgili tüm hizmetleri sağlamaktadır. Buraya tıklayarak MATCH’in resmi internet sitesine gidebilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ek olarak bu konuda MATCH’in ele almış olduğu „9 Adım’da Amerika’da Şirket Kurmak“ makalesini de buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

deneme bonusu veren siteler | deneme bonusu veren siteler