Genel Kültür

Antalyadaki Mürteci Sayısı Artıyor

Antalyadaki Mürteci Sayısı Artıyor!

Antalya haber kapsamında kişilere sunulan ayrıcalıklı haber olanakları kapsamında Belediye başkanlığından beklenen açıklama geldi. Belediye başkanı Muhittin Böcek tarafından yapılan açıklamalarda Antalya nüfusunun mürtecilere bağlı olarak arttığına dikkat çekti. Özellikle son günlerde yaşanan Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışma ortamıyla beraber Antalya’daki mürteci sayısında ciddi seviyede artışlar yaşandı. Yaşanan bu artışlarla beraber Antalya’nın demografik yapısında bozulmalar meydana geldi. Demografik yapının bozulmasıyla beraber Antalya bölgesindeki işsizlik oranlarında ciddi seviyelerde yükselmeler yaşanıyor. Son 1 yıl içinde Antalya’daki işsizlik oranında %17,5 oranında bir artış yaşandı. Bakan işsizlik oranlarındaki artışları mürtecilere yorumlanırken yakın bir zaman dilimi içinde mürteci sayısının daha fazla artacağına dikkat çekti.

Hükümetin Politikaları Bu Durumu Etkiliyor!

Antalya son dakika haberleri dahilinde hükümetin yürütmüş olduğu mürteci politikaları başta İstanbul- Ankara olmak üzere Antalya gibi büyükşehirlerin demografik yapısını olumsuz yönde etkiliyor. Antalya son günlerde oldukça fazla düzeyde mürteci akımına uğrayan bölgeler arasında yer alıyor. Bunun en önemli sebebi bölgedeki Suriyeli ve Ukraynalı vatandaş sayısının artması olarak ön plana çıkıyor. Rusya ve Ukrayna arasındaki sıcak savaş ortamının ardından Antalya’ya ciddi oranda bir göç hareketi yaşanmıştır. Bunun yanında El- Kaide’nin Afganistan’da yönetimi ele geçirmesiyle beraber Afgan mürteci sayısında da son günlerde ciddi oranda Antalya ilinde artışlar yaşanmış durumdadır. Antalya mürteciler bakımından son günlerde oldukça olumsuz gelişmelere ev sahipliği yapıyor.

İşsizlik Olanakları Artıyor!

Antalya’nın işsizlik oranlarında önceki yıllara göre %20 oranına yakın düzeyde %17,5 seviyesinde bir işsizlik oranı artmış durumdadır. Bu durum bölgeye gelen mürtecilerinde etkisiyle daha fazla artış gösteriyor. Küresel çaplı yaşanan savaş ortamıyla beraber başta Suriyeliler olmak üzere Ukraynalılar ve Afganlar Türkiye’ye göç etmeye başlamışlardır. Türkiye’nin demografik yapısını bozan bu göç hareketlerinden en çok etkilenen bölgelerin başında Antalya geliyor. Antalya bölgesinde son günlerde göç hareketine bağlı olarak işsizlik seviyeleri üst düzeye yükselmiş durumdadır. İşsizlik oranlarının artış göstermesiyle beraber vatandaşlar geçinmekte zorluk çekerek birçok esnaf kepenk kapatma kararı almıştır. İşsizlik oranlarının artmasındaki en büyük payı Suriyeli mürteciler oluşturuyor.

Bir cevap yazın