Piyasalarda ikinci çeyreğin yol haritası

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Wall Street’te ilk çeyrekte ABD Başkanı Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık dev teşvik paketi, sosyal medya üzerinden organize olan bireysel yatırımcıların yükselttiği hisseler, kaldıraçlı yatırımların kötü sonuçları, özel amaçlı satın alım şirketleri (SPAC) aracılığıyla halka arz patlaması ve Bitcoin öne çıktı. Yatırımcılar ikinci çeyrekte hangi gündemlere hazırlanıyor?

1. Sosyal medya kullanıcılarının yükselttiği hisseler

Sosyal medya üzerinden organize olan bireysel yatırımcıların yükselmesine neden olduğu GameStop gibi hisseler, geçtiğimiz çeyrekte devasa bir volatilite sergiledi. 

2. Bitcoin

İlk çeyrekte öne çıkan bir başka önemli trend de Tesla’nın Bitcoin yatırımı oldu. Tesla CEO’su Elon Musk’ın hamlesi, Forbes’un haberine göre, diğer S&P 500 şirketlerinin de bilançolarını çeşitlendirebileceği ve sermayelerinin bir kısmını Bitcoin yatırımına ayırabileceği yönünde tartışmalara neden oldu.

3. SPAC

Özel amaçlı satın alım şirketleri (SPAC) ya da açık çek şirketleri, 2021’in ilk çeyreğinde oldukça popülerlik kazandı. Yıl başından bu yana 250’nin üzerinde SPAC şirketi kuruldu. Ünlü isimler de bu şirketlere sponsor olarak destek verdi. ARK Investment Management’tan Cathie Wood gibi yatırımcılar da yönetim kurulunda tenis yıldızı Serena Williams’ın yer aldığı bir SPAC şirketi satın aldı.

4. Sektör rotasyonu

5. Archegos Capital Management

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yalnızca bireysel yatırımcılar konusunda kaldıraçlı işlemlerden endişe duymuyor. Archegos Capital Management, Credit Suisse ve Deutsche Bank gibi dev bankalardan yüksek miktarda kaldıraç sağladı. Aile şirketi Tencent Music, Viacom, Discovery ve Baidu gibi teknoloji ve medya şirketlerindeki pozisyonlarını satmak zorunda kaldı. Bu şirketlerin hisseleri düşüşe geçerken, borsagundem.com’un derlemesine göre, Credit Suisse devasa kayıplar yaşadı.

Savaş devam edecek

Düzenlemeler

Archegos skandalının ardından SEC’in aile ofislerine karşı daha sert bir tutum izlemesi bekleniyor. Zira skandal bu şirketlerdeki denetim eksikliğinin finansal sistem için sistematik bir risk oluşturduğunu gösterdi. Kaldıraçlı işlemler konusundaki düzenlemeler de odak noktasında kalmaya devam edecek.

Yeni teşvik paketi

Biden geçtiğimiz günlerde 2 trilyon dolarlık yeni altyapı teşvik planını açıkladı. Demokratlar kongrede çoğunlukta olsa da, bu çoğunluk oldukça küçük bir farkla sağlandı. Bu nedenle demokratlar yeni teşvik paketine destek verse de, cumhuriyetçiler vergi artışını kabul etmeyecek. Ekonomide yeni altyapı çalışmalarına ihtiyaç olduğu için, sisteme yeni para girişi olma ihtimali çok yüksek. Teşvik haberleri ise piyasaları yükseltecek.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Supertotobet | Ne iyi gelir | Kurumsal Kimlik | GanoBet | Bahis siteleri